Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie dostawczym

Czy jest opłacalna i czy komfort idzie w parze z ceną za taki samochód ?

 

Współczesne automatyczne skrzynie biegów są tak dobre, że w wielu przypadkach wybór wariantu manualnego naprawdę nie ma sensu. Spójrzmy na rynek samochodów osobowych dobrej klasy, gdzie praktycznie wszystkie wyjeżdżające z salonów auta mają na pokładzie „automaty”. Podobnie jest od kilku lat w świecie ciężarówek, gdzie nikogo nie dziwią już kierowcy, którzy ostatni raz ciężarówką z manualną skrzynią biegów jechali na egzaminie na prawo jazdy. Jak natomiast sprawa wygląda w przypadku samochodów dostawczych?

Na rynku nie brakuje „dostawczaków”, które same zmieniają biegi i są to takie auta jak Mercedes-Benz Sprinter 7G-Tronic, Fiat Ducato ze skrzynią Comfort-Matic, czy Iveco Daily z 8-biegowym automatem ZF. Na drogach samochody dostawcze z automatyczną skrzynią biegów cały czas są jednak rzadkością, ku czemu jest kilka powodów. Po pierwsze, tego typu przekładnie oferuje się wyłącznie za dopłatą, często podnoszącą cenę pojazdu o co najmniej kilka procent. Na przykład Mercedes Sprinter ze skrzynią 7G-Tronic to konieczność dopłaty około 6 tys. zł. Druga sprawa, że użytkownicy aut dostawczych cały czas oczekują od swoich pojazdów przede wszystkim maksymalnej praktyczności i wytrzymałości, na tle czego automatyczne skrzynie biegów wydają się być jedynie niepotrzebnym dodatkiem, tylko komplikującym całą konstrukcję.

Fakt, że ceny samochodów dostawczych z automatem są wyższe, a ich konstrukcja może być trudniejsza w naprawie trzeba jednak zestawić z zaletami tych konstrukcji. Zalety automatycznych skrzyni biegów są oczywiste – poprawiają one komfort pracy, szczególnie w przypadku tras miejskich i lokalnych. Oprócz tego współczesne automaty zmieniają biegi wyjątkowo szybko i mają więcej przełożeń niż skrzynie manualne, co może pomóc ograniczyć zużycie paliwa, szczególnie w przypadku mniej doświadczonych kierowców. Przykładowo nowy, aż 8-biegowy automat Iveco Daily ma zmieniać przełożenia w nawet 200 milisekund, mając przy tym tryb pracy ECO.

Czy oznacza to więc, że samochód dostawczy z automatyczną skrzynią biegów to najlepszy wybór? W pewnych przypadkach na pewno tak, choć oczywiście ostateczna decyzja zależy tutaj od rachunku ekonomicznego, a także po prostu upodobań. Osobiście jednak jakby ktoś w aucie na miasto dał mi wybór /albo klima albo automat/- wybrałbym automat.

 

Redakcja