881 414 118 pon.-pt. 7:00-17:00, sob. 10:00-14:00

Zamów kontakt - oddzwonimy!


Numer telefonu
Godzina kontaktu
sklep edostawcze zmiany Edostawcze lekki start Edostawcze lekki start Kontenery samochodowe edostawcze Edostawcze Hulajnoga elektryczna
This is an example of a HTML caption with a link.
1 2 3 4

Aktualności

Czy nowelizacja ustawy o VAT dotyczy samochodów dostawczych?

 

Czy nowelizacja ustawy o VAT dotyczy samochodów dostawczych?

 

Nowelizacja z 7 lutego 2014 wprowadza nową definicję samochodu "ciężarowego". Kolejny raz okazuje się, że nie najważniejsze co jest wpisane w dowód rejestracyjny i jaką samochód ma homologację.

 

Czy nowelizacja ustawy o VAT dotyczy samochodów dostawczych?

    Niestety i oczywiście TAK. Dotyczy ona wszystkich pojazdów samochodowych o DMC do 3,5T. Czyli pomijając osobówki jest ważna przede wszystkim dla małego transportu. Co więc zmienia? Czy jej wejście w życie w prima aprilis 2014 spłata nam jakiegoś psikusa?

    Może tak się zdarzyć. Nowelizacja z 7 lutego 2014 wprowadza nową definicję samochodu "ciężarowego". Kolejny raz okazuje się, że nie najważniejsze co jest wpisane w dowód rejestracyjny i jaką samochód ma homologację. Zacytujmy więc ten fragment, który mówi jaki samochód jest NAPRAWDĘ ciężarowy:
a)    pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
–    klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
–    z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
b)    pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c)    pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
–    agregat elektryczny/spawalniczy,
–    do prac wiertniczych,
–    koparka, koparko-spycharka,
–    ładowarka,
–    podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
–    żuraw samochodowy,
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług*
      (*który to brzmi: Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w ust. 9 pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 4 pkt 2, uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wymagania dla tych pojazdów samochodowych oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, uwzględniając specyfikę ich konstrukcji oraz ich zastosowanie, a w przypadku pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń – również wymóg, aby dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony. )

Czyli mówiąc krótko. Mamy samochód ciężarowy z jednym rzędem siedzeń - mamy ciężarówkę. Mamy pickup'a lub brygadówkę (holenderkę) - nie mamy ciężarówki (sic!).

Powyższy podział na ciężarówki bardziej prawdziwe i te tylko trochę jest bardzo istotny. Otóż w przypadku tych drugich, jeśli chcemy odliczać cały VAT, musimy udowodnić US, że wykorzystujemy je wyłącznie do celów zw. z działalnością gospodarczą. Musimy więc po pierwsze zgłosić taki samochód co US, a po drugie prowadzić ewidencję przebiegu dokumentującą jedynie słuszne użytkowanie takiego pojazdu. Ciekawostką jest tu, że nawet jeśli mamy w firmie samochód osobowy i użytkujemy go tylko do celów gospodarczych to też możemy odliczyć 100% VAT.  Tak. Tu można odnaleźć pozytywną zmianę przepisów. Do niedawna praktycznie nie dało się odliczyć całego VAT od busów do 9 osób, często wykorzystywanych do wożenia pracowników. Teraz będzie to możliwe. Zyskają więc i duże firmy mające takie samochody we flocie jaki i setki firm wożących codziennie takimi busikami ludzi do pracy np na zachód. Tylko czy o to chodziło ustawodawcy?

Podsumowując. Jeśli mamy typowego, 2-3 osobowego busa, lub np. zwyżkę na 3,5 tonowym podwoziu - nic się nie zmienia. Jednak gdy mamy 6 osobowego blaszaka będziemy mieli albo więcej pracy (ewidencja przebiegu), albo odliczymy tylko 50% VAT i to nie tylko od zakupu, ale i wszystkich kosztów eksploatacji - paliwa, części eksploatacyjnych, czy nawet myjni.

Marcin Szymański

Więcej o ustawie - czyli jak to teraz z osobówkami jest TUTAJ.

 

Szybki kontakt

Wypełnij poniższy formularz - oddzwonimy i przedstawimy niezobowiązującą ofertę.

Imię i nazwisko Numer telefonu Interesuje mnie

Znajdz nas na

edostawcze Facebokk
Edostawcze Instagram
Edostawcze Youtube
edostawcze sklep

Co wyróżnia eDostawcze?

Kompleksowość i profesjonalizm. Dzięki wielomarkowej ofercie samochodów dostawczych, podwozi samochodowych i pick-up'ów możemy dopasować Twoje oczekiwania do pełnej oferty rynkowej. Obiektywnie doradzimy w wyborze modelu, silnika, czy doposażenia. Specjalizujemy się w zabudowach począwszy od międzynarodówek czy kontenerów, po lawety i wywrotki. Co ważne staramy się by każdy samochód kosztował Cię tylko 1%, czyli proponujemy specjalne oferty finansowania.