Czy nowelizacja ustawy o VAT dotyczy samochodów dostawczych?

Nowelizacja z 7 lutego 2014 wprowadza nową definicję samochodu „ciężarowego”. Kolejny raz okazuje się, że nie najważniejsze co jest wpisane w dowód rejestracyjny i jaką samochód ma homologację.

 

Czy nowelizacja ustawy o VAT dotyczy samochodów dostawczych?

Niestety i oczywiście TAK. Dotyczy ona wszystkich pojazdów samochodowych o DMC do 3,5T. Czyli pomijając osobówki jest ważna przede wszystkim dla małego transportu. Co więc zmienia? Czy jej wejście w życie w prima aprilis 2014 spłata nam jakiegoś psikusa?

Może tak się zdarzyć. Nowelizacja z 7 lutego 2014 wprowadza nową definicję samochodu „ciężarowego”. Kolejny raz okazuje się, że nie najważniejsze co jest wpisane w dowód rejestracyjny i jaką samochód ma homologację. Zacytujmy więc ten fragment, który mówi jaki samochód jest NAPRAWDĘ ciężarowy:
a)    pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

  • klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  •  z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,

b)    pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c)    pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

  • agregat elektryczny/spawalniczy,
  • do prac wiertniczych,
  • koparka, koparko-spycharka,
  • ładowarka,
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  •  żuraw samochodowy,

d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług*
(*który to brzmi: Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w ust. 9 pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 4 pkt 2, uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wymagania dla tych pojazdów samochodowych oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, uwzględniając specyfikę ich konstrukcji oraz ich zastosowanie, a w przypadku pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń – również wymóg, aby dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony. )

Czyli mówiąc krótko. Mamy samochód ciężarowy z jednym rzędem siedzeń – mamy ciężarówkę. Mamy pickup’a lub brygadówkę (holenderkę) – nie mamy ciężarówki (sic!).

Powyższy podział na ciężarówki bardziej prawdziwe i te tylko trochę jest bardzo istotny. Otóż w przypadku tych drugich, jeśli chcemy odliczać cały VAT, musimy udowodnić US, że wykorzystujemy je wyłącznie do celów zw. z działalnością gospodarczą. Musimy więc po pierwsze zgłosić taki samochód co US, a po drugie prowadzić ewidencję przebiegu dokumentującą jedynie słuszne użytkowanie takiego pojazdu. Ciekawostką jest tu, że nawet jeśli mamy w firmie samochód osobowy i użytkujemy go tylko do celów gospodarczych to też możemy odliczyć 100% VAT.  Tak. Tu można odnaleźć pozytywną zmianę przepisów. Do niedawna praktycznie nie dało się odliczyć całego VAT od busów do 9 osób, często wykorzystywanych do wożenia pracowników. Teraz będzie to możliwe. Zyskają więc i duże firmy mające takie samochody we flocie jaki i setki firm wożących codziennie takimi busikami ludzi do pracy np na zachód. Tylko czy o to chodziło ustawodawcy?

Podsumowując. Jeśli mamy typowego, 2-3 osobowego busa, lub np. zwyżkę na 3,5 tonowym podwoziu – nic się nie zmienia. Jednak gdy mamy 6 osobowego blaszaka będziemy mieli albo więcej pracy (ewidencja przebiegu), albo odliczymy tylko 50% VAT i to nie tylko od zakupu, ale i wszystkich kosztów eksploatacji – paliwa, części eksploatacyjnych, czy nawet myjni.

Marcin Szymański

Więcej o ustawie – czyli jak to teraz z osobówkami jest TUTAJ.

raunchy twinks aaron and dave fucking in the kitchen.check that sex youjizz turned on sensual jap babe fits dick up in her slit and humps it. pornxvideos247.com pau de perto sem pelos.sexvids.porn assfucked babe loves bbc.