Gorąco w kabinie – czyli jak się chłodzić?

O nasz komfort w trasie dba zazwyczaj fabryczna klimatyzacja. Ciężko znaleźć nowy samochód, który nie byłby w nią wyposażony. Co jednak gdy musimy spędzić czas w aucie i na postoju?

 

Każdy liczy, że wyjątkowo długo trzymające w tym roku chłodne dni już się skończyły. W pracy, w busie, w drodze najlepiej byłoby, gdyby było trochę słońca i jakieś 20-25 stopni. Niestety choć i takie dni się zdarzają, coraz częściej mamy nawet w Polsce czy krajach Skandynawskich ponad 30 stopni nie mówiąc o Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii. Są to przecież kraje gdzie docierają polskie busy. Są to kraje gdzie bywa naprawdę gorąco.

Czy można się przygotować na takie temperatury i ostre słońce? Lekarz zaleci picie dużej ilości płynów, najlepiej wody, krem do opalania, czapkę z daszkiem. No dobrze, ale co jeśli kierowca ma odpocząć w kabinie. Czy to w nocy, czy po prostu nawet na chwilę w dzień.

Według nas jest kilka przydatnych, czy nawet niezbędnych akcesoriów z oferty sklepu edostawcze, które na pewno pomogą. Choć najlepiej byłoby mieć „komplet”.

Na początek niedrogo, a sprytnie. Zakładając, że mamy już zasłonkę kabiny kierowcy to ponieważ są one wewnątrz kabiny no i zazwyczaj z ciemnego materiału nie chronią przed słońcem. Tu rozwiązania są dwa. Po pierwsze osłona lato/zima na przednią szybę. Osłona dedykowana po dużą szybę busa w zimie powoduje, że nie przymarza, latem odbija promienie słoneczne. Dodatkowo boczne drzwi polecamy owiewki. Dzięki nim można uchylić szybę, a nie będzie tego widać. Dodatek wręcz niezbędny dla palaczy na deszczowe dni. Dym ucieka, deszcz nie pada.

Prostym rozwiązaniem będzie też wiatraczek zasilany z gniazda zapalniczki. Nie od dziś wiadomo, że wymuszenie przepływu powietrza pomaga.

Jednak naprawdę skutecznym rozwiązaniem, wspomaganym tylko przez poprzednie akcesoria będzie klimatyzacja postojowa. Owszem. Typowa klimatyzacja kompresorowa, to niestety nie jest rozwiązanie dla większości busów. Zużycie prądu przez taka klimę powoduje, że konieczny byłby dodatkowy, tak z 200 Ah akumulator co i tak mogłoby nie wystarczyć bez „wspomagania”. Dlatego proponujemy klimatyzację postojową wodną. Dzięki technologii opartej na odparowaniu wody taka klimatyzacja zużywana na tyle niedużo prądu, że dobry akumulator się nie rozładuje. Klimatyzacja taka ma drobne ograniczenia. Jest skuteczna przy niskiej wilgotności oraz obniża temperaturę  o jakieś 8-12 stopni. Są to jednak warunki, które są zazwyczaj spełnione i wystarczające. Dzięki temu, że klimatyzator działa niezależnie od silnika pozwala na znaczną oszczędność paliwa. Waga to tylko około 13 kg. Urządzenie takie można zamontować bez problemu do już jeżdżącego busa. Oferujemy je również jako doposażenie do nowo kupowanego auta.

Oprócz osłony na przednią szybę te urządzenia zużywają prąd. Co jeśli obawiamy się, że będzie go w naszym akumulatorze za mało. Tu też mamy rozwiązanie. Jest nim panel solarny. Dzięki lekkiej konstrukcji (około 2 kg). Dzięki temu, jest elastyczny można go bez problemu zamontować na kabinie specjalnej, czy dachu furgonu lub kontenera. Już pojedynczy 110 watowy panel z nowoczesnym sterownikiem zapewni nam prąd niezbędny na postoju, a w razie nadwyżki doładuje akumulator. Dodatkową zaletą jest obsługa przez aplikację w telefonie. Dzięki temu będziemy mieli stałą kontrolę nad zużyciem prądu w aucie. Ważne, że solar wspomaga swoim zasileniem nie tylko urządzenia chłodzące, ale i grzejące. Ogrzewania postojowe też wymaga prądu więc i wówczas panel solarny się przyda. Co więcej może ograniczyć lub całkiem wyeliminować konieczność tzw. „przepalania”, czyli i mniej spalimy paliwa i mniej zużyjemy silnik.

Na koniec propozycji niezbędnych na gorące dni sprzętów przypominamy o lodówkach. W naszej ofercie są tylko profesjonalne i markowe urządzenia. Wybraliśmy produkty dopasowane do niewielkiej przestrzeni w kabinie dostawczaka. Choć Chińscy medycy słusznie sugerują na upał picie gorącej herbaty, my wiemy ile daje schłodzony napój.