Jak z małego zrobić DUŻY?

Jednym z mankamentów jeżdżenia małym po dużych trasach jest, mówiąc delikatnie, nie do końca komfortowa kabina sypialna. Choć są ona coraz bardziej dopracowane i na głowę nie cieknie to dalej to po prostu kurnik. Postęp i tu jednak toruje sobie drogę i być może już nie długo na drogach widzieć będziemy małe busy, ale jakby większe

 

Przynajmniej jeśli chodzi o przestrzeń pracy kierowcy, bo plandeki już raczej w 3,5 DMC nie urosną. Mówimy tu o kabinach nazwanych przez firmę Wejkama – Heavy Truck. Pionierskie kabiny tego typu pojawiły się już od producenta z Bogumiłowic w 2012 roku. Warto jednak zauważyć, że i Spojkar robił próby w tym zakre

sie. Choćby z kabinami do autolawet. Produkty te były jednak długo w fazie eksperymentalnej, a produkcja jednostkowa, na zamówienie.

Te trudnie początki przetaryły kabiny Wajkamy. Problemów było wiele, ale zalety przestrzeni dla kierowcy determinowały zarówno producenta z Bogumiłowic jak i klientów i w końcu może swobodnie kupić samochód z taką kabiną (zdjęcie wnętrza obok). Co ważne producent zapewnia ten wzór kabiny do wiodących modeli samochodów dostawczych.

Co ważne dla użytkownikó dopiero od połowy zeszłego roku można zamówić taką kabinę do Masera ( i innych aut) bez problemów z gwarancją. O tyle to dziwne, że przecież praktycznie wszystkie modele dostawczaków do zabudów są przystosowane do „wycięcia” tyłu. Takie rozwiązanie od lat stosowane jest np. przy produkcji kamperów. Wejama przetarła szlak i w 2014 roku pojwiła się konkurencja.

O podobny model ofertę poszerza jednen z największych polskich producentów kabin sypialnych  – firma Spojkar. Już niedługo ma zostać zaprezentowana kabina podtarnowskiej firmy, ale tylko dla Mastera i co oczywiste Movano. Znamy ją na razie jedynie z bardzo efektownej grafiki i trzeba przyznać, że prezentuje się świetnie. Czekamy więc z niecierpliwością bo nic nie robi tak dobrze rozwojowi produktu jak konkurencja.

Osobnym oczywiście tematem jest zasadność i funkcjonalność takich kabin. Wrócimy szerzej do tego tematu już po prezentacji Spojakra. Czyli miejmy nadzieję, że wkrótce.

MArcin Szymański

Zdjęcia ze stron producentów: wejkama.com, spojkar.com.pl