Minimalna płaca dla kierowców pracujących na terenie Niemiec

Nowa ustawa, która weszła w życie z początkiem 2015 roku wywołała ogromne kontrowersje, które odbijają się echem do dzisiaj.

 

Od 1 stycznia 2015 roku w Niemczech obowiązują przepisy określające minimalną płacę pracowników firm zagranicznych będących na terenie tego kraju. Dla transportu oznacza to również, iż polscy kierowcy pracujący na terenie naszego zachodniego sąsiada powinni być wynagradzani stawką 8,5 euro brutto za godzinę. Sytuacja pozostanie niezmieniona dopóki odpowiednie sądy lub Unia Europejska nie zarządzi inaczej.

Sprawą zajęło się już także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szef resortu, Grzegorz Schetyna określił nowe przepisy jako „kuriozalne” i zapowiedział interwencję u Franka Waltera – Steinmeiera (niemieckie MSZ).

Najnowsza ustawa ujednoliciła minimalną stawkę dla wszystkich branż. Wcześniej różniły się one i to dosyć znacząco (np. dla „budowlanki” było to 10.50 eur / h). Nowe przepisy będą egzekwowane przez 2000 funkcjonariuszy. Dokument dla firm transportowych do zgłaszania kierowców znajdziemy TUTAJ ( po prawej stronie Formulare Zum Thema” ).

Podsumowujac, niemieckie przepisy okazały się bardzo kontrowersyjne i z pewnością napotkają jeszcze na wiele sprzeciwów ze strony zagranicznych firm i zostaną wzięte „pod lupę” przez odpowiednie organy ustawodawcze.