Dodatkowe wyposażenie w dostawczakach?

Są elementy wyposażenia, które w zabudowie wymuszają na nas przepisy ale i logika. To np. chlapacze i listwy przeciwnajazdowe. O ile chlapacze to po prostu plastik i raczej nic tu nie stracimy, ale i nie zyskamy, o tyle listwy boczne mogą być bardzo różne. Przede wszystkim ten prosty element może być ze stali jak i z aluminium. Przypilnujmy aby mieć aluminiowe. Waga niższa, a przede wszystkim brak kłopotów z ewentualną rdzą.

Oczywiście więcej jest elementów, które być nie muszą, ale zapewne się przydadzą. Dobrym standardem jest montaż jednej skrzynki narzędziowej i zbiornika na wodę. Nie szafujmy, jeśli nie ma potrzeby z druga skrzynką. Pasy do ładunku zmieszczą się w jednej, a druga to tylko nowa przestrzeń, którą zawsze się czymś wypełni, a waga rośnie.

Wyposażenie niezbędne w tego typu samochodach to oczywiście ogrzewanie postojowe. Na całe szczęście tu się sprawa ustandaryzowała i mamy na rynku właściwie tylko dwie, obie dobre, firmy Webasto i Eberspaecher. Warto zapytać czy urządzenie właśnie którejś z tych firm będzie w naszym samochodzie. Każda inna marka to ryzyko mniej dostępnego serwisu. Jeśli już to musi być to firma o renomowanej pozycji. Przecież to spalinowe urządzenie działa gdy kierowca śpi. Jego niezawodność nie może budzić żadnych wątpliwości.

Porada: Przypilnujmy by zbiornik na wodę był czarny. Ogranicza to w znacznym stopniu przyrost glonów.