Jakie auto do przewozu osób niepełnosprawnych

Prawie miliard osób na świecie jest niepełnosprawnych. Stanowi to około 15 % całej populacji, w Polsce natomiast jest około 11 %. Częstym problemem spotykające osoby niepełnosprawne jest wybór samochodu jakim można przewieźć osobę na wózku.

 

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach mogą korzystać z tranposrtu specjalnie przystosowanego do ich przewozu wraz z wózkami bez potrzeby przesiadania się. Na rynku istnieje kilka rozwiązań umożliwiających przewozy osób niepełnosprawnych na wózkach. Ważne, aby to rozwiąznie było bezpieczne, a konieczne zmiany posiadały świadectwo homologacji. Właśnie takie rozwiązania wprowadziliśmy w tym roku do oferty edostawcze.pl

 

Jaki samochód wybrać do przewozu wózka inwalidzkiego?

Podstawą jest oczywiście odpowiednia baza. Czyli samochód, który można przystosować zgodnie z przepisami do takiego rodzaju przewozu. Taki pojazd musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość wewnątrz oraz umożliwiać zamontowanie najazdów lub windy dla wózka.  Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ze względu na wymiary, wydaje sie auto typu mikrobus. Myślimy tu o autach typu Renault Traffic (Opel Vivaro) lub Ford Transit Custom. Dzięki kompaktowym wymiarom są praktyczne i oszczędne. Nie polecemy natomiast modyfikacji na autach typu Fiat Doblo choćby ze względu na problem z wymaganą wyskością wnętrza. Jeśli chodzi o większe busy np. Mercedes Sprinter to jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie.

 

Jak wygląda zabudowa busa pod wózek inwalidzki?

Jeśli chodzi o adaptację takiego pojazdu to możemy wybrać kilka rozwiązań. Wózek z osobą niepełnosrawną może być wprowadzony do samochodu przy pomocy:

  • teleskopowych najazdów,
  • rozkładanej platformy,
  • windy z napędem elektrycznym.

Wózek, w celu zapewnienia stabilności podczas jazdy, jest przymocowany atestowanymi pasami. Osoba przewożona na wózku inwalidzkim zabezpieczona jest biodrowym pasem bezpieczeństwa. Zmodyfikowane auto posiada odpowiednie oznaczenia zw. Z przewozem osób niepełnosprawnych.

Co ciekawe, już tak nieduży samochód jak Renault Traffic może mieć kilka wersji konfiguracji przewożonych osób. Zależnie od bazy, czyli wersja auta osobowego jak i zmiany określone przez nas z klientem, taki samochód możw przewozić od 6 do 9 osób. W tej najbardziej rozbudowanej wersji mogą to być dwie osoby na wózku.