Licencja na przewóz osób – poradnik

Polski rynek międzynarodowych i krajowych przewozów osób z dnia na dzień coraz dynamiczniej się rozwija. Firmy transportowe ogłaszają duże zapotrzebowanie na kierowców z uprawnieniami i doświadczeniem, a liczba wydanych licencji wzrasta wraz z pojawieniem się nowych przedsiębiorstw.

 

Przygotowaliśmy dla Was zatem kilka mądrości, dzięki którym dowiecie się więcej na temat licencji oraz jak je wyrobić.

Transport krajowy i międzynarodowy – czy potrzebna jest licencja ?

Sprawy związane z licencją czy zezwoleniem przewozowym reguluje ustawa z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. nr 125, poz. 1371 z późn. zm.). Wynika z niej, że przedsiębiorca, który chce zgodnie z prawem wykonywać zarobkowo transport osób, musi uzyskać licencję. Ustawa przewiduje kilka rodzajów licencji, m.in.:

  1. na krajowy transport drogowy osób – czyli podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym jazda pojazdu oraz droga znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. na międzynarodowy transport drogowy osób – czyli podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób pojazdami samochodowymi, przy czym jazda pojazdu między miejscem początkowym i docelowym odbywa się z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Podjęcie i wykonywanie transportu międzynarodowego osób pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą od dnia 15 sierpnia 2013 r. nie wymaga uzyskania licencji. Nowelizacja ustawy z dnia 5 kwietnia 2013r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców (Dz. U. 2013r., poz. 567) uchyliła obowiązek uzyskania licencji. Niemniej jednak, mimo że w transporcie międzynarodowym przy przewozie do 9 osób nie potrzeba licencji należy zauważyć, że transport krajowy jest częścią transportu międzynarodowego. Co za tym idzie, pomimo zmian w ustawie i tak wymagana jest licencja na przewóz.

 

Jak uzyskać licencję na przewóz osób?

Wniosek złożyć można osobiście podczas wizyty w urzędzie, listowie lub elektronicznie logując się na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Aby otrzymać licencję należy spełnić kilka istotnych warunków:

  • Przedsiębiorca (działalność gospodarcza) ubiegający się o licencję musi cieszyć się dobrą opinią, nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe oraz nie być w posiadaniu prawomocnego orzeczenia zakazu wykonywania działalności gospodarczej w transporcie drogowym.
  • W przypadku spółki warunek jakim jest dobra opinia, muszą spełniać wszystkie osoby będące w zarządzie, a jedna z nich powinna posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Dodatkowo firma musi wykazać, że jest w dobrej sytuacji finansowej, w tym celu należy złożyć roczne sprawozdanie finansowe lub inne dokumenty świadczące o dobrej kondycji kapitałowej.
  • Samochód, który ma służyć do przewozu osób musi spełnić wymogi techniczne, wynikające z przepisów prawa o ruchu drogowym. Osoba ubiegająca się o licencję ma obowiązek być właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, samochód może być też w leasingu.
  • Zatrudniony kierowca wykonujący przewóz osób na rzecz właściciela pojazdu, musi posiadać prawo jazdy kategorii B oraz stosowne badania lekarskie a także nie może być pozbawiony prawa do wykonywania zawodu kierowcy.

 

Podsumowując – czy mamy do czynienia z transportem międzynarodowym czy też krajowym licencję na przewóz osób należy mieć i jest to podstawa do prowadzenia tego typu działalności. Warunków do spełnienia, aby uzyskać ten dokument jest zaledwie kilka i o ile nie byliśmy karani, są w zupełności realne do zrealizowania.

Natomiast po auto do prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób zapraszamy oczywiście do nas! Oprócz dostawczych znajdziecie u nas również ciekawe oferty na samochody m.in. 9-osobowe.

 

Patrycja Tokaj
Specjalista ds. Smochodów dostawczych

Tel: 791 105 528
mail: patrycja@edostawcze.pl

raunchy twinks aaron and dave fucking in the kitchen.check that sex youjizz turned on sensual jap babe fits dick up in her slit and humps it. pornxvideos247.com pau de perto sem pelos.sexvids.porn assfucked babe loves bbc.