Opony zimowe w autach dostawczych. Obowiązek i konieczność.

Przyszedł moment w którym trzeba podjąć decyzje o wyborze opon na okres zimowy. Producent, model nowe czy używane ? Nie odpowiemy na te pytania w tym artykule. Skupimy się na tym w których krajach i w jakich okolicznościach jest wymóg posiadania opon zimowych. Zespół handlowy Edotswcze.pl przypomina wszystkim kupującym nowe samochody dostawcze, że sprzedawane są one zawsze na oponach letnich, jednakże edostawcze posiada w swojej ofercie opony zimowe i może samochody w takowe doposażyć.

W krajach takich jak Hiszpania, Francja, Włochy, Szwajcaria i Czarnogóra nie ma nakazu określającego od kiedy do kiedy należy stosować opony zimowe, jednakże te kraje mają zapisy w sowich przepisach o tym, że masz obowiązek dostosować swój pojazd do warunków panujących na drodze, zatem nie trudno się domyślić, że jeżeli będziesz jechał po zaśnieżonej drodze na oponach letnich to miejscowa policja z pewnością ukarze cię mandatem.

W krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia , Portugalia, Holandia, Belgia, Luksemburg, Polska, Węgry, Albania , Grecja, Macedonia , Bułgaria, Dania nie ma żadnych zapisów regulujących to na jakich oponach masz się poruszać, wyjątek stanowią specjalne oznakowania o obowiązku nałożenia łańcuchów na koła, jednakże to nie jest związane z tym jakie masz opony zimowe czy letnie czy tzw. wielosezonowe

Jest grupa krajów które bardzo restrykcyjnie podchodzą do tematu wymiany opon z letnich na zimowe, zaliczają się do nich:

Norwegia – Sezon zimowy rozpoczyna się 1 listopada i trwa do pierwszego poniedziałku po świętach Wielkanocnych. Wyjątkiem są powiaty Nordland, Troms oraz Finnmark (15 października – 1 maja)

Szwecja – Sezon rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do 31 marca.opony zimowe do dostawczaka

Finlandia – Ogumienie zimowe jest wymagane w okresie między 1 grudnia a końcem lutego

Estonia – W okresie od 1 grudnia do 1 marca pojazd musi być wyposażony w opony zimowe

Łotwa – Obowiązek jazdy na oponach zimowych oficjalnie obejmuje okres od 1 grudnia do 1 marca

Litwa – Na Litwie jazda na oponach zimowych musi odbywać się w okresie między 1 listopada a 1 kwietnia.

Niemcy- tutaj nie ma określonych dat, jednakże dopisaliśmy ich do grupy gdzie wymóg istnieje ponieważ, mają bardzo restrykcyjne przepisy , które determinują to, że musisz opony zimowe zakładać. Obowiązek opon zimowych w Niemczech jest sytuacyjny (uzależniony od warunków panujących na drogach). Jazda na niewłaściwym ogumieniu podlega karze w wysokości 60 EUR.
Stworzenie utrudnienia w ruchu dla innych pojazdów grozi mandatem w wysokości 80 EUR. Przyczynienie się do stworzenia niebezpiecznej sytuacji na drodze może skutkować grzywną wynoszącą 80 EUR.
Kierowca, który spowodował wypadek obciążony będzie kwotą 120 EUR, oprócz konsekwencji finansowych, za każde z wyżej wymienionych wykroczeń naliczony zostaje 1 punkt karny
Oprócz łańcuchów kierowcy zobowiązani są wozić łopatę, kilof i linkę holowniczą

Czechy – W Czechach kierowcy mają obowiązek jazdy na oponach zimowych w okresie między 1 listopada a 31 marca.

Austria – od 1 listopada do 15 kwietnia, kierowcy muszą używać opony zimowe.

Słowenia – Prawo wymaga, aby pojazdy miały zamontowane opony zimowe lub woziły w bagażniku łańcuchy śnieżne. Zaleca się, aby w sezonie zimowym wozić ze sobą koc i łopatę.

Serbia – W Serbii istnieje obowiązek używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia na wszystkich 4 kołach, natomiast w terenach górskich dodatkowo łańcuchów.

Chorwacja – Na głównych drogach ogumienie zimowe obowiązuje od 15 listopada do 15 kwietnia, niezależnie od warunków pogodowych.

Słowacja – Sezon zimowy na Słowacji trwa od 15 listopada do 31 marca, a opony zimowe są obowiązkowym wyposażeniem samochodów w tym okresie. Samochody dostawcze do 3,5 tony muszą posiadać opony zimowe na wszystkich osiach (powyżej 3,5 t na kołach co najmniej jednej osi).

Bośnia i Hercegowina – Pojazdy muszą zostać wyposażone w ogumienie zimowe między 15 listopada a 15 kwietnia, w tym też czasie wszystkie auta powyżej 3,5 tony mają obowiązek posiadać łopatę do odgarniania śniegu.

Turcja – Okres zimowy w Turcji trwa od 1 grudnia do 1 kwietnia. Na terenie Turcji istnieje obowiązek stosowania opon zimowych w wybranych 54 województwach.

Artykuł przygotował:

Sebastian Kulik

Doradca ds. Samochodów Dostawczych

tel. 790 303 405