Wymiary kabin sypialnych

Chcielibyśmy poruszyć często pomijany, jednakże bardzo ważny temat wielkości kabin. Podamy Wam dość szczegółowe i z naszego punktu widzenia ważne wymiary co do centymetra!

 

Dodamy, że poprzez długość w poniższym artykule rozumiemy wymiar kabiny od lewej do prawej strony auta, a szerokość od plandeki do frontu samochodu, w przypadku kabin górnych tzw. kurników.

Sypialnia rozmiar L producent Spojkar:
Długość 198 cm (rys. 1 – B) taka sama na całej szerokości
Szerokość 104 cm (rys. 1 – A) na całej długości

Wysokość w najwyższym punkcie 92 cm (rys. 1 – C) przy ścianie tylnej, czyli tej od plandeki, bez materaca. Ta zabudowa charakteryzuje się niedużym skosem przy zakończeniu sypialni (czyli przy froncie samochodu). Taki zabieg konstrukcyjny może i nie jest „demonem” aerodynamiki, jednakże bardzo poprawia to komfort sypialny kierowcy i sprawia, że ilość dostępnego miejsca wydaje się o wiele większa niż jest to w rzeczywistości. Na koniec poruszę również ważny temat jakim jest wielkość przejścia-otworu do kabiny sypialnej. Wymiary to 47 na 47 cm (rys. 1 – D1 i D2). Nie wydaje się to zbyt imponujące, jednakże osoba o wymiarach 190 cm wzrostu i waga do 110 kg powinna zmieścić się bez problemu. Na koniec materac – ma on 8 cm grubości i jest dość twardy, co przy tego rodzaju sypialni jest naprawdę rewelacyjnym rozwiązaniem.

Kabina sypialna firmy Lamico L:

Jest ona dłuższa niż kabina z firmy Spojkar ponieważ ma ona 208 cm długości (rys. 1 – B), jednakże jest nieco węższa i ma 100 cm szerokości (rys. 1 – A). Zważywszy, że ona również ma nie duży skos jest bardzo przestrzenna. Wysokość bez materaca to 87 cm, a sam materac ma aż 9 cm grubości! Jest nieco miękki, ale jego grubość sprawia, że nadal jest komfortowy. W Lamico mamy wejście o wymiarach 52 cm (rys. 1 – D1) na 43 cm (rys. 1 – D2) co sprawia, że dostanie się do sypialni jest nieco prostsze niż jest to w Spojkarze.

Teraz zajmiemy się nieco większymi i nowszymi technologicznie zabudowami jakimi są kabiny tylne czyli takie, które są umieszczone za i nad kierowcą.

Zacznijmy od kabiny Spojtrak. Jej długość to 218 cm (rys. 2 – E) jednakże nie na całej długości, na 30 cm od ściany z obu stron mamy zwężenie co sprawia, że długość w tych miejscach wynosi 148 cm. Nie sprawia to jednak, że kierowca ma mało miejsca do spania, ponieważ szerokość to 62 cm (rys. 2 – D) i 49 cm przy wcześniej wspomnianych zwężeniach. Wysokość tej kabiny to 180 cm (rys. 2 – B) jednakże tutaj również nie jest to wysokość na całej długości, na bokach kabiny jest to 110 cm ponieważ są tam usytuowane schowki. Mają one 41 cm szerokości. Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawe rozwiązanie które daje super możliwości do przechowywania rzeczy kierowcy. W kabinach „tylnych” mamy dodatkowa przestrzeń na bagaże znajdującą się bezpośrednio nad głową kierowcy. Długość podobnie jak na dole wynosi 218 cm (rys. 2 – E), jednakże nie cała ta przestrzeń jest otwarta. Na odległość po obu stronach 44cm od ściany mamy przegrody z otworami pozwalającymi umieścić w tych miejscach mnóstwo rzeczy. Szerokość górnej części, a właściwie jej podstawy wynosi 93 cm (rys. 2 – C). Na koniec warto powiedzieć coś na temat materaca który znajduje się za kierowcą, jego grubość to 7 cm i jest nieco miękki.

Na koniec zostawiliśmy największą dostępną kabinę – Backsleeper.

Backspleeper ma aż 224 cm długości (rys. 2- E), nie ma tam żadnych zwężeń, a więc na całej długości ma aż 74 cm szerokości (rys. 2 – D). Wysokość to imponujące 202 cm (rys. 2 – B), nie licząc materaca, ale o nim później. Na górze nad kierowcą znajduje się przestrzeń na bagaże, która rozmiarem przypomina kabinę typu „niska” z firmy spojtrak. Długość górnej części kabiny to 190 cm, szerokość podłoża to 92cm (rys. 2 – C), a wysokość w najwyższym punkcie to 67 cm (rys. 2 – A) i 40 cm na środku, nie ma tutaj dużego skosu przy froncie pojazdu, tak więc przestrzeń dostępna na bagaże jest naprawdę imponująca. Przestrzeń jest tak duża, że w wyjątkowych przypadkach po dołożeniu „niskiego” materaca, może ona służyć jako druga sypialnia. Jeszcze kilka słów o materacu, ma on aż 10 cm grubości i jest raczej twardy, co daje niesamowity komfort spania.

 

Podsumowując opisaliśmy w tym artykule zaledwie 4 rodzaje zabudów, jednakże już teraz mamy obraz tego jak bardzo one różnią się między sobą. Wiemy też, że producenci też nie zawsze są precyzyjni w podawaniu wymiarów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla was użyteczny i pomoże Wam w wyborze idealnie dobranej kabiny sypialnej.

 

Sebastian Kulik

Zespół Edostawcze